„Laž izrečena jedanput ostaje laž, dok laž ponovljena tisuću putu postaje istina“ izreka je koja se često pripisuje nacističkom propagandistu Josephu Goebbelsu. Kako stvari stoje to je ujedno i modus operandi hrvatskih mainstream medija, koji od subote 28. rujna ne prestaju ponavljati laž da je prije Herberta Kickla, šefa Slobodarske stranke koja je pobijedila na netom održanim parlamentarnim izborima u Austriji, jedino Adolf Hitler za sebe koristio naziv „Volkskanzlera“, u prijevodu – „narodnog kancelara“. U subotu ujutro ta se pogrešna tvrdnja zacementirala na portalu Hrvatske izvještajne novinske agencije i odonda je bezbroj puta ponovljena na vijestima i portalima u hrvatskom medijskom prostoru, malo pomalo postajući istina (u post-truth smislu te riječi).
Bilo da je kod Hina-e riječ o pogrešci iz nehaja ili predumišljaja, gotovo je nevjerojatna lakoća kojom je kompletan domaći medijski sektor preuzeo i raspačavao ovu lažnu vijest. Zar je moguće da baš nikome nije bilo sumnjivo da bi se šef FPÖ-a tako olako i nadasve naivno izložio kritikama, preuzimajući terminologiju kojom se dotad koristio isključivo nacistički diktator i krvolok Hitler? Nadalje, je li doista moguće da niti jedna od medijskih kuća koja se uplela u ovo klupko laži nema nikoga tko barata njemačkim jezikom, barem onoliko da provjeri istinitost tvrdnje na njezinom izvoru?
Dovoljno je otvoriti njemačko-govornu Wikipediju kako bi se doznalo da se termin „narodnog kancelara“ kao politički pojam prvi put pojavio u austrijskom radničkom tisku u jesen 1917. Godinu danas kasnije ponovno se javlja u Berliner Tageblattu kao opis političkog djelovanja socijaldemokratskog političara i budućeg predsjednika Weimarske Republike Friedricha Eberta. U međuratnom razdoblju, točnije 1933., Hitler doista preuzima pojam „Volkskanzler“, ali se njime služi tek godinu dana, ubrzo se preimenovavši kao „Führer und Reichskanzler“. Nakon Drugog svjetskog rata, narodnjaku Leopoldu Figlu i socijaldemokratu Bruni Kreiskom tepaju da su „narodni kancelari“, a početkom 21. stoljeća Alfred Gusenbauer – još jedan austrijski socijaldemokrat – kiti samoga sebe ovom nimalo kontroverznom titulom. Tko ne vjeruje Wikipediji, čak ni onoj na njemačkom jeziku, više o navedenoj problematici može doznati u člancima austrijskih tiskovina poput Der Standarda, Die Pressea, Kronen Zeitunga i Wiener Zeitunga, ili poslušati intervju s Kicklom na ORF-u iz kolovoza 2023. u kojem je izravno odgovorio kako je pri odabiru „spornog“ naziva mislio na prvog poslijeratnog kancelara Figla.
Autor ovih redaka, inače bivši student povijesti i politologije na Sveučilištu u Beču, promptno je obavijestio Hina-u o njezinoj pogrešci, a netočni sadržaj prijavljen je i Hrvatskom novinarskom društvu te Faktografu – mediju specijaliziranom za fact-checking. Međutim, do ovoga trenutka niti jedna od navedenih institucija nije se udostojila niti odgovoriti na poruke i e-mailove, a kamoli objaviti ispriku ili demanti. I dok se notorna laž o pobjedniku austrijskih parlamentarnih izbora nezaustavljivo širi hrvatskim medijskim prostorom, istinu i povijesnu pozadinu naziva „Volkskanzler“ možete pročitati ovdje, na Heretici. Ili na bilo kojem portalu njemačkog govornog područja.